points-1200x628-chuck

Jaká je nejpokutovanější značka a model? Divili byste se

Vzhledem k neustále rostoucí hustotě pastí na řidiče uhánějící rychlostí vyšší než povolenou, je zpravidla jen otázkou času, kdy na běžného aktivního motoristu dosáhne ruka zákona. Zištná měření pár metrů před hranicí obce, „zapomenuté“ sedmdesátky na přehledné čtyřproudové silnici…prostě nebýt občas nachytán vyžaduje buď bezmeznou askezi anebo z pekla štěstí. Nicméně existují určité značky a modely, jejichž řidiči jako by si s předpisy lámali hlavu méně než většinová populace. A budete překvapeni, kteří to jsou.

Zajímavé statistiky z Nizozemí

Zatímco např. údaje o počtu dopravních nehod či úmrtí bývají dobře dostupné snad ve všech vyspělých zemích, o statistikách pokutovanosti už totéž neplatí. Tu a tam se ale zajímavé informace objeví. Tak na příklad ze statistik jedné nizozemské leasingové společnosti, která se nedávno objevila na internetu, vyplývá, že celkový průměr pokutovanosti všech značek vychází na něco málo přes 1 pokutu ročně. U některých značek je to ale 2, 3 a u „vítěze“ skoro 4 pokuty ročně. Nizozemí, pravda, není Česká republika. Nicméně stále jde o evropskou zemi s vozovým parkem a dopravními předpisy docela podobným těm českým.

Progresivní provinilci za volantem Tesly

Pokud máte z nějakého důvodu tendenci pasovat do vítězné pozice šoféry holdující vozům z německé svaté trojice, zklameme vás. BMW se sice prodralo na třetí místo s 2,66 pokutami za rok a těsně jej následuje Audi s 2,54 proviněními. Zlato ale bere – světe, div se – Tesla. Progresivní motoristický proud, pro který je Tesla symbolem, si tak, zdá se, s ochranou životního prostředí láme hlavu více než s dopravními předpisy. Stříbro pak s drobným odstupem bere Land Rover.

Dlužno ale dodat, že jde o absolutní čísla. Pokud tedy řidič dostane drobnou pokutu za mírné překročení rychlosti anebo proletí obec stopadesátkou, z pohledu této statistiky to bude jedno. Rozhodně to tedy neznamená, že by byli řidiči vozů Testa automaticky ti největší gauneři. Mimo to se jedná o statistiky pouze jedné leasingové společnosti, výsledky u konkurence mohou být jiné. Na druhou stranu ale Athlon rozhodně není malá ryba v leasingovém moři a určitou výpovědní hodnotu tato čísla rozhodně mají.

Nejvyšší pokuty pro značku Smart. V počtu pojistných událostí vede Alfa Romeo

A další překvapivá čísla. Pokud máte opět pocit, že nejmastnější pokuty dostávají v Nizozemí řidiči silných luxusních vozů, nemáte pravdu. V této statistice stojí nejvýše výrobci miniaut Smart s průměrnou pokutou 105 Eur, což je přibližně o čtvrtinu více, než je průměr.

A pokud jde o počet hlášených pojistných událostí, patří první příčka krásce z Milána – Alfě Romeo. Stříbro pak náleží Tesle, bronz Lexusu. I v této statistice se tedy Tesla umístila vysoko. Až tedy uvidíte nějaký ten model S na silnici, pohledem na jeho ladné křivky se klidně kochejte. Zároveň ale mějte oči na šťopkách.