Legislativní špeky, které nás mohou překvapit v zahraničí

Předpisy týkající se silničního provozu jsou sice v jednotlivých evropských členských zemích podobné. To ale neznamená, že neumí překvapit. Navíc legislativa se neustále mění a co platilo vloni, nemusí platit dnes. V následujícím článku vám přinášíme pár zajímavostí, které je dobré znát, než se v zahraničí vydáte na silnice.

Pozor na Slovinsko. Bez dálniční známky sem nejezděte a o pokutě nesmlouvejte

Tipněte si, kde se platí vyšší pokuty za jízdu po dálnici bez platné známky. V Rakousku, Švýcarsku či Slovinsku? Pokud přemýšlíte nad prvními dvěma možnostmi, samá voda. V Rakousku si dálniční „pirátství“ bez viněty cení „pouze“ na 120 Eur (motorkáři platí 65 Eur). Švýcaři už jsou tvrdší, když chtějí 200 franků. Ještě o třídu výše ale jdou Slovinci. Za nepoužití dálniční známky v této „předjadranské“ zemi zaplatíte poměrně libových 300 až 800 Eur. Dlužno ale dodat, že při zaplacení na místě se pokuta snižuje až o polovinu. Nicméně i tak to bude přinejmenším 150 Eur, což je vzhledem k poměrně nerozsáhlé dálniční síti docela pálka. Slovinci jsou všeobecně na své dálnice hrdí. Jak jinak lze vysvětlit, že za stěží 400 kilometrů svých dálnic chtějí poplatek 30 Eur za měsíc? Pro srovnání rakouská dálniční síť  má přes 1700 kilometrů a za 10denní známku se platí pouze 8,8 Eur.

A ještě jedna důležitá věc. Se slovinskými uniformovanými příslušníky nesmlouvejte. Podobné pokusy jsou zde totiž chápány jako pokus o korupci.

Kuřáci, pozor v Itálii

V Itálii nově platí zákaz kouření ve voze, kterým se přepravuje dítě do 12 let či těhotná žena. Pokud vás policisté načapají, těšte se na tučnou pokutu 500 až 5000 Eur. Zákaz přitom platí pro celou posádku, ne jen pro řidiče.

Máte nainstalovanou palubní kameru proti silničním pirátům? V Rakousku ji sundejte

Pokud používáte onboard kameru coby ochranný prostředek vůči vybržďovačům a jiným silničním pirátům, v Rakousku ji budete muset sundat. Jinak hrozí pokuta v řádu desítek Eur a konfiskace přístroje. A podobný předpis platí i v Portugalsku.

Pohonné hmoty v kanistru? Raději ne

Všeobecně nedoporučujeme převážet přes hranice pohonné hmoty. Třeba v Itálii platí zákaz dovozu více než 10 litrů paliva. To navíc musí být v homologovaném kanystru. Za porušení hrozí kromě pokuty až 7000 Eur (což už je sama o sobě pořádně citelná sankce) dokonce trest odnětí svobody.

Není povinná výbava jako povinná výbava

Řada našinců si myslí, že si s českou povinnou výbavou vystačí i za hranicemi. Ovšem není tomu úplně tak. Příkladem mohou být reflexní vesty. Ty jsou již nějakou dobu povinné pro každého pasažéra v Itálii, Francii, Maďarsku a Slovinsku. A nově k tomuto seznamu přibylo Polsko. Vesty je navíc potřeba mít přímo ve voze, nikoliv v kufru. Rakušané jsou pak o něco benevolentnější. Zde při kontrole postačí, když bude mít vestu řidič. Dojde-li ale k nenadálé události, musí se do reflexní vesty nasoukat všichni pasažéři, kteří vystupují z vozidla.

Pokud máte k řízení předepsané dioptrické brýle a vydáváte se do Španělska, zbystřete. Zdejší legislativa totiž vyžaduje mít u sebe brýle náhradní. Ve Francii je pak součástí povinné výbavy také alkohol tester.

No a ještě perlička na závěr: pokud se zařadíte do nepočetných řad našinců, kteří se po vlastní ose vydají do Běloruska, vězte, že součástí povinné výbavy jsou v této zemí také tři kusy kondomů.