Bez-názvu-1

Stát výrazně ušetří na výrobě SPZ. Cena jedné tabulky spadne ze 77 na 45 korun

Výrobu českých registračních značek zajišťuje od roku 2001 společnost Hicon. Za jednu tabulku si účtuje 77 korun. Nový dodavatel, který vzešel z otevřené soutěže, ale bude výrazně levnější. Jedna běžná značka vyjde stát na 45 korun, což představuje úsporu zhruba 40 %.

Otevřená soutěž přinesla výhodnější podmínky pro stát

Ministerstvu dopravy se díky vypsání otevřené soutěže podařilo najít nového dodavatele SPZ. Je jím firma Security Paper Mill (SPM), která nabídla cenu 45 korun za tabulku. To představuje úsporu nákladů ve výši kolem 40 %, která by měla daňovým poplatníkům v následujících letech uspořit přes 100 milionů korun. „Jsem rád,“ vyslovil se ministr dopravy Ťok, „že se nám povedlo to, co ministerstvo nebylo schopno udělat více než 15 let, tedy vysoutěžit nového dodavatele registračních značek za výrazně nižší cenu. Díky tomuto kroku ušetříme státu za dobu trvání kontraktu více než 100 milionů korun.“

Kontrakt na čtyři roky

Ministerstvo s SPM podepsalo smlouvu na dodávku registračních značek již v listopadu 2016. Reálně dodávky začaly v dubnu 2017, resp. v březnu 2017, kdy probíhal zkušební provoz. Výhodou smlouvy je její čtyřleté trvání. Pokud státu nebude vyhovovat kvalita či najde-li se nový ještě výhodnější dodavatel, má ministerstvo v rukách určitou flexibilitu a může po relativně krátké době začít lovit v jiných vodách. Ale nepředbíhejme.

100-120 tisíc značek za měsíc

Během jednoho měsíce se vyrobí mezi 100 a 120 tisíci tabulek. To při úspoře asi 30 korun na jedné představuje úsporu ve výši kolem 3 milionů korun každý měsíc. Ročně tak stát zaplatí méně o nějakých 36 milionů. Během čtyř let trvání kontraktu pak ušetří něco přes 140 milionů. Nutno ale dodat, že čísla se mohou měnit v závislosti na aktuálních potřebách jednotlivých registračních míst.

Registrační značka bude mít nově hologram

Padělání SPZ se sice neděje v masovém množství. I tak je ale určitě dobře, že se budou nové tabulky pyšnit bezpečnostním prvkem v podobě hologramu. Ten najdeme v místě, kam se ještě nedávno lepila emisní známka. Určitě se ale nelekejte, že by hrozila masová výměna SPZ a s ní související běhání po úřadech. Nic takového se v blízké budoucnosti neplánuje.