Uvažujete o koupi karavanu či obytného vozidla?

Pokud vás láká pocit, že si s sebou vezete svůj vlastní „dům“, nejste závislý na hotelech či penzionech a můžete jet téměř kamkoliv, je koupě karavanu či obytného vozidla ideální volbou. Je však třeba si na ni připravit nemalý peníz. A co více, nutné je též počítat s tím, že karavan je třeba pravidelně servisovat. Pokud nemáte vlastní pozemek a bydlíte např. na sídlišti, může být určitý problém i s parkováním karavanu v době, kdy jej nevyužíváte.

Co je třeba si rozmyslet před koupí jako takovou

Ještě než se rozhodnete rozbít pomyslné prasátko a karavan či obytný vůz si koupit, uvědomte si, že:

  • Karavan neznamená levnější dovolenou. Při velké porci štěstí může být člověk rád, když ho „karavanování“ vyjde v porovnání s běžnou dovolenou na stejnou částku. Často tomu tak ale není. Pokud tedy nejezdíte na 10 dovolených ročně, připravte se na to, že v absolutních číslech koupí karavanu proděláte.
  • Je nutné mít rozšíření řidičského průkazu o skupinu E u všech karavanů, jejichž hmotnost přesahuje 750 kg. Dokážete si sebe představit po 10, 20, či 30 letech v autoškole?
  • Nový karavan stojí od 350.000 korun výše (za tuto cenu však dostanete pouze low-endové modely)
  • Na STK budete muset pravidelně i s karavanem.
  • Je vhodné pořídit si silnější vůz o výkonu minimálně 140 až 150 koní, ideálně 200 i více. Dále je nutné počítat s vyšší spotřebou vozu (cca o 30 %) a s větším opotřebením některých komponentů (zejména spojky a převodovky). Vhodné je tedy jezdit s tažným vozem k servisním prohlídkám častěji.

Na koupi karavanu není určitě nic špatného a my vás od ní nechceme odrazovat. Právě naopak. Jen bychom vás rádi připravili na určité problémy, se kterými je prostě nezbytné počítat.

Když karavan nestačí: obytná vozidla

Pokud máte dostatek finančních prostředků a láká vás představa být doma kdekoliv si umanete, je ideální volbou obytné vozidlo. V podstatě se jedná o velké dodávky, které však mají místo nákladového prostoru prostor obytný. Není třeba nic složitě připojovat, všechno je v těchto vozech v jednom (tzn. spolujezdec může klidně za jízdy přejít do kuchyně atd.). V těchto vozidlech je možné v případě potřeby bydlet i dlouhodobě.

Každá sranda něco stojí

Kromě minimálně 1 milionu korun (luxusní verze se prodávají i za 4 miliony), který vás bude vozidlo stát, bude nutné si udělat řidičský průkaz skupiny C (tzn. na nákladní vůz). Ten stojí kolem 30.000 Kč. Před jízdou je třeba se připravit na to, že v některých zemích od vás mohou chtít stejné mýto jako od kamionů (nemusíme chodit daleko, tohle je případ ČR). Tak jako u karavanů platí, že oficiálně můžete bydlet pouze na k tomu určených místech (tzn. kempy). Jen tak stát na parkovišti, u lesa či na pláží vás nemusí nechat.

Obytný vůz i karavan je možné pronajmout

Vhodné je popřemýšlet i o tom, co s obytným vozem v době, kdy jej nepotřebujete. Nabízí se možnost pronájmu, bohužel však není v ČR likvidita v této oblasti velká (narozdíl od zemí jako Německo či Francie). Může se tak stát, že vám „obytňák“ zůstane viset před domem, i když by mohl solidně vydělávat (pronájem těchto vozidel vyjde klidně i na 10.000 korun).